Skolyozlular da Yüzme Nasıl Olmalıdır

Skolyoz düzelme ihtimali olan bir hastalıktır. Özellikle düşük derecelerde ki eğriliklerde sağlanan başarı umut vericidir. Yüzme, pilates ve fitness çalışmalarının gereken şekilde hazırlandığı takdirde bu hastalıkta etkili olduğu pek çok vaka da gözlemlenmiştir. Tamamen düzelme kişinin doktor takibi altında olması, derecesi ve doğru antrenman programına bağlı olarak kişiden kişiye fark gösterir.

Akut dönem de fizik tedavi ve kronik dönem de spor( yüzme, pilates ve Fitness) en güçlü ilaçlardandır. Her vaka bu şekilde düzelebilir söylemi henüz ispat edilmiş olmasa da bir gün yapılan çalışmalar ile gerçeklere ulaşılacaktır.

Yüzme yapacak kişinin antrenör tarafından değerlendirilmesi, duruşun değerlendirilmesi ile yapılır. Hangi omuzun yukarıda hangi omuzun aşağıda olduğuna bakılır. Tek taraf veya çift taraf eğrilik antrenman da fark yaratır. Yüzme de kullanılacak sitiller düşük tarafta ki omuz için güçlü uzanmalarla serbest stil tek kol çalışması, yüksekte olan omuz un kolu için tek kol sırt üstü çalışma ile planlanmalıdır. Öğrencinin yaşı, derecesi, spor yapma kapasitesi hazırlanacak antrenmana yön verir.

Barfiks çalışmalarında ki düşük omuza uygulanan uzanma ve germe, yüzme de serbest stilde tek kol çalışması olarak yansır. Yüksekte kalan tarafın sırt üstü kol çalışması ile antrene edilmesi mantığı, dışa çıkık kürek kemiğinin içeriye, sırta doğru itilmesi mantığından hareketlidir. Bu çalışma kifoz dada uygulanabilir.

Sadece yüzme, her derece de (10 dereceden 40 dereceye kadar uygulanmakta) başarılı olamayabilir. Yüzmenin yanında pilates ve uzman eğitmen kontrolünde hazırlanan Fitness programları da sırt ve göğüs kaslarının gelişimi ile omurgaya destek verir.

Düzenli antrenman yapan öğrencinin antrenmanla paralel, gereken kassal gelişim için doğru beslenme sistemine de ihtiyacı vardır. Bir spor ve beslenme uzmanından alacağı yardımla(diyetisyenler bu konuda antrenman bilgisi olan ve sporcuyla çalışmış uzmanlardan seçilmelidir) doğru beslenme ile ilgili de destek almalıdır. Spor ve beslenme uzmanlarının bu konuda ki en büyük artısı, antrenman bilimine vakıf olmaları ve yapılan antrenman yöntemine uygun ihtiyaç tespitinde bulunabilmeleridir. ..

Özellikle yüzme antrenörlerinin dikkate alması gereken konu Skolyoz ile ilgili olarak gelen öğrencinin düşük ve yüksek omzunu doğru tespit etmektir.

 

Düşük omuz, uzanmalı (En uzağa uzanarak)serbest stil, tek kol…

Yüksek omuz tarafında ki kol da geriye doğru mümkün olduğu kadar derinden çekişli sırt üstü stilde ki kol çalışması yapmalıdır.

Yaptığımız çalışmalar da gördük ki bu şekilde çalışan çocukların duruşlarında önemli fark elde edilmiş, ağrısı olanlar da rahatlama tespit edilmiştir. Meslektaşlarımızın dikkat etmesi gereken konu öğrencilerinin mutlaka uzman hekim kontrolünde olmasıdır…