Antrenman Kuralları

Yüzme öncesi ısınma: Yavaş yapılan egzersizlerde kişilere ısınma gereksizmiş gibi görünür, oysa yapılan bilimsel araştırmalarda görülmüştür ki ısınma yapan bir kişinin antrenman içersinde veya yarışma içersinde performansı çok daha iyi olmuştur. Yüzmede yapacağımız egzersizlerde su dışında 10-15 dk genel açma germe mahiyetindeki jimnastikle başlar, sonra suda ısınma yüzme mesafesi verilerek tamamlanır. Bu mesafe kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Yüzme

Yüzme programlarında temel kural, program periyodlarını yavaş ve gittikçe gelişen bir çalışma eğrisi olarak yapmaktır. Eğer birden yoğun ve hızlı bir çalışma periyoduna girersek ; göğsümüzde sıkışmaya yada ağrıya, soluk almakta aşırı yoğunluk, gözlerde kararma, midede bulanmaya sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşılırsa çalışmayı hemen kesmek gerekir.Antrenmanlarımızı vücudumuza ağır gelecek zorluk ve yoğunlukta yaparak vücudumuzu zorlamamalıyız.

Soğuma

Soğuma egzersizleri kan dolaşımının normale dönmesini, vücudun soğumasını, kandolaşımı ve vücut için sakıncalı durumların oluşmasını engeller.5-10 dk lık bir soğuma egzersizi kan dolaşımını düzenli bir şekilde yavaşlatarak kalbin zarar görmesini engeller. Kan dolaşımına kasların büyük bir etkisi vardır.

Birdenbire durulduğunda kasların da ani durması sağlanarak kan dolaşımında kasların kalbe yardımcı etkisi engellenmiş olur. Kalpte kanın azalması da istenmeyen durumlara yol açabilir. Kaslardaki fazla kan birikimleri ise, kalbin dolayısıyla beynin yeterli oksijeni alamasını engeller. Yine kasların ani durdurulması ve sonrasında daha sıcak bir ortama girilmesi kılcal damarlarda genişleme yapacağından, kanın vücudun diğer bölgelerinde toplanarak kalpten uzak kalmasına neden olacaktır.

Bu nedenle vücut iyice soğumadan sıcak duş yapılması, saunaya girilmesi gibi eylemlerden kaçınılması gerekmektedir. Yıkanma ise hemen soğuma devresinin ardından yapılmalıdır.

Egzersizle vücudumuzu düzenli bir şekilde soğuttuktan sonra kısa süreli ılık bir duş iyi gelecektir. Sıcak su ile yıkandığımız takdirde terleme devam eder, hatta artarak fazla su kaybına sebep olabilir. Soğuk suyla yıkandığımız zaman ise kaslarımızın normal soğuma sürelerini gereksiz yere hızlandırmış oluruz.