Sağlık İçin Yüzme

Yüzme, atletizm ve jimnastik gibi küçük yaştan itibaren yapılabilen temel spordan biridir. Sağlık amaçlı olarak yaşam boyu, her yaş grubu için önerilebilecek en iyi egzersizlerden biridir. Bir fiziksel aktiviteden istenen tüm beklentileri karşılar. Yüzme sırasında çok sayıda vücut kasının kullanılıyor olması, vücut ağırlığının suyun kaldırma kuvveti nedeniyle azalması, aynı zamanda hareketlerin suyun oluşturduğu dirence karşı yapılıyor olması nedeniyle diğer sportif aktivitelerden farklılık gösterir. Özellikle rehabilitasyon ve eğlence amacıyla en çok tercih edilen aktivite olma özelliğini taşır. Bireysel olarak, kişisel programlar uygulanarak yapılabilecek bir aktivitedir. Çok fazla malzeme gerektirmez. Her yaşta başlanabilir ve öğrenilebilir. Eklem, kemik, kas gibi yapılar çok az yük bindirmesi nedeniyle yaralanma riski diğer sporlara göre daha düşüktür.

Profesyonel yüzme kendine özgü stilleri ve kuralları olan bir spor dalıdır. Yüzmede 4 tane stil vardır: Serbest, sırtüstü, kurbağalama, kelebek. Rekreasyon ve sağlık amaçlı yapılacak yüzme için en uygun stil serbest stildir. Gelişme sağlandıkça diğer yüzme stilleri de eklenebilir.

Yüzme genel anlamda aerobik özellikte bir aktivitedir. Diğer aerobik aktivitelerden beklenen tüm yararları sağlar. Tüm vücudu çalıştırır, kardiyovasküler kondisyonu artırır, kas kuvvetini, dayanıklılığını artırır, postürü düzeltir, esnekliği ve hareketliliği artırır. Oksijen taşıma kapasitesini artırır. Kolesterol ve trigliserid gibi kan yağlarının üzerinde olumlu etkisi vardır. Kişinin yaşına uygun tempo ile yapılan yüzme sırasında yükselen kalp atım hızı nedeni ile aerobik kapasiteyi artırması yanı sıra etkin bir kalori harcanmasına yol açar. Bu etkin yüzme hızları ile yürüme, bisiklet, koşu gibi sporlarla harcanan enerjiye eşdeğer harcama yapılabilir. 1 saat yüzme ortalama 500 kalori harcatır. Ortalama bir yüzme hızı ile saatte 6 kilometre hızla yürüyen biri kadar kalori harcanabilir.

Yüzmeye yeni başlayanlar daha kısa sürelerde ve düşük şiddette yüzme önerilir. Başlangıç için 12-20 dakika uygun süredir. Haftada en az üç kez 30 dk uygun şiddette yapılabilecek bir yüzme iyi bir kondüsyon sağlamaya yetecektir. Tüm diğer aktivitelerde olduğu gibi sağlık amaçlı yapılıyorsa düzenli ve sürekli olması önemlidir.

Yüzmenin vücut sağlığı açısından olumlu etkileri

Bir egzersiz programının vücuda kazandıracağı tüm olumlu etkileri yüzme ile sağlamak mümkündür. Üstelik birçok sporda görülebilecek riskler daha düşük orandadır. Oksijen kullanma kapasitesi (aerobik kapasite) artar, kalp güçlenir, solunum fonksiyonları gelişir, kardiyovasküler dayanıklılık, kondisyon artar, kasların kuvvet ve dayanıklılığı artar, esneklik, denge ve koordinasyon gelişir, fiziksel dış görünüm simetrik ve daha iyi gelişir, bu diğer sporlara göre üstünlük sağlar.

Diğer egzersizler gibi birçok hastalık için koruyucu rol oynar; (Koroner arter hastalığı, kalp, dolaşım ve solunum sistemi hastalıkları, periferik damar hastalıkları, hipertansiyon, yüksek kolesterol, tip 2 diabet, birçok kanser türü, şişmanlık, çeşitli romatizmal hastalıklar, kas iskelet rahatsızlıkları, kıkırdak ve kemik hastalıkları, omurga bozuklukları, ruhsal hastalıklar…)

Yüzme birçok hastalığın tedavisinde yer aldığı için sıkça reçelenmektedir; kas, iskelet, eklem ve bağ dokusu hastalıkları ve yaralanmalarında tüm bu yapılara yük bindirmemesi aynı zamanda etkin bir çalışma ortamı yaratması nedeniyle öncelikle önerilen egzersiz tipidir. Birçok hastalık tedavisinde yüzme ve su egzersizleri önemli bir yer tutar (diabet, şişmanlık, yüksek kolesterol, hipertansiyon, ruhsal rahatsızlıklar, kas iskelet rahatsızlıklarında romatizmal hastalıklar, eklem iltihapları, sırt-bel rahatsızlıkları, felç, kas güçsüzlükleri, çocuklarda gelişim bozuklukları,..).

Birçok cerrahi operasyon sonrası ve uzun süren yatak tedavisi döneminden sonra yüzme etkili bir toparlanma dönemi sağlayabilecektir. Özellikle meme ameliyatlarından sonra uzun süre sedanter kalmış hastalar için rehabilitasyonun en önemli bileşenidir.

Menapoz döneminde yüzme seçilebilecek en uygun fiziksel aktiviteler arasındadır.

Ağırlık kontrolünde etkilidir. Diğer aerobik sporlar gibi öncelikli olarak önerilmese de uygun bir beslenme programı ile ağırlık kaybetme veya kazanma programlarında başvurulabilecek en uygun egzersizler arasındadır. Yüzme ile hızlanan metbolizma ile kalori harcanması sağlanır, ancak bu hızlanma vücut ısısının çok fazla artmaması nedeniyle diğer sporlarda olduğu gibi egzersiz sonrası uzun süreler devam etmemektedir. Kemoterapi sırasında alınan kilolar için de yüzme diğer sporlara göre daha avantajlıdır

Ruhsal açıdan rahatlama sağlar. Stres ve gerilimi azaltır.

Çocukluk çağında başlanacak yüzme sporu; fiziksel ve ruhsal gelişimi olumlu yönde etkiler, düzenli bir fiziksel aktivite alışkanlığının kazanılmasını sağlar. Hem oyun hem egzersiz olarak çocuklar tarafından kolayca benimsenir.

Her yaş için uygun rekrasyon aktivitesi, boş zaman ve eğlence uğraşısıdır. Sosyal bir ortam yaratılmasını sağlar,

Gebelik dönemi için en uygun egzersizlerden biridir. Ancak bunun için hekimin onayı olmalıdır. Hem çocuk hem de anne için olumlu etkiler sağlar.

Engelli olan hastalar için yüzme diğer fiziksel aktivitelerle karşılaştırıldığında birçok avantajlara sahiptir. Bilinçsiz yüzme aleti kullanımı

Palet, el pedalı ve benzeri yüzme ekipmanlarını bilinçli olarak kullanmak hem antrenmanlarınızı daha renkli ve dinamik hale getirir, hem de belirli kaslarınızın güçlenmesine ve performansınızın artmasına yardımcı olur. Buradaki anahtar konu ‘bilinçli kullanım’. Paleti doğru kullanmazsanız ayak bileğinize, el pedalını doğru kullanmazsanız omzunuza zarar verebilirsiniz. Lütfen doğru kullanımlarını antrenörlerden öğrenin.

Soğuk veya sıcak suda antrenman yapmak

İyi bir antrenman için, su sıcaklığının doğru olması çok önemli. 25-27 santigrad civarı su ısısı, yüzme antrenmanı için idealdir. Daha fazlası performansınızı olumsuz etkiler, soğukta ise üşümekten çarpıntı olur ve gereği gibi tempo ayarlayamazsınız. Size tavsiyem, eğer su ısısı fazla yüksek veya düşükse havuz yönetimini uyarmanız, eğer aksiyon almıyorlarsa su ısısının doğru ayarlandığı havuzları tercih etmenizdir.

Oksijensiz ortamda antrenman yapmak

Havalandırma sisteminin iyi çalışmadığı kapalı havuzlarda içerideki oksijen seviyesi düşer ve yüzerken normal performansınızı gösteremez, hemen nefes nefese kalırsınız. Bu durumlarda havuz yönetimini uyarmanızı ve ortamın yeterince havalandırılmasını sağlamanızı öneririm.

Yorgun veya az uykuyla kendini fazla zorlamak

Yeterince uyumak ve dinlenmek, iyi bir antrenman için olmazsa olmazlardandır. Yeterince uyumamışsanız veya fiziksel olarak çok yorgunsanız performansınızdaki düşmeyi hemen hissedersiniz. Bu durumlarda size tavsiyem, çok zorlayıcı olmayan, hafif tempolu ve kısa bir seans yapmanızdır. Çok erken veya çok geç saatte yüzmek

Çalışanların bu konuda yapabileceği fazla şey olmadığını biliyorum ama bilin ki sabah çok erken ve gece geç saatte yüksek tempolu antrenman yapmak çok tercih edilebilir bir şey değildir. Vücudunuzu fazla zorlamış olursunuz. Mümkünse vücudun en üst peformansa ulaştığı ikindi saatleri antrenman için tercih edilmelidir.

Kulvarı kimseyle paylaşmayı istememek

Ne yazık ki en sık rastladığım rahatsızlıklardan biri de bu. İçinde yüzdüğü kulvarı adeta soyunma kabini zannedip kimsenin girmesini istememek ciddi bir rahatsızlıktır. 25 metrelik bir havuzda tek kulvarda rahatlıkla 5-6 kişi aynı anda antrenman yapabilir. Burada dikkat etmemiz gereken konu, herkesin kulvarın sağına yakın yüzmesi. Böylece trafik gibi bir akış sağlanır. Bir diğer konu da aynı kulvarda yüzen kişilerin birbirine yakın tempoda yüzmesi. Siz de tüm kulvarlar dolu bir havuzda yüzecekseniz, kendi temponuza yakın kişilerle aynı kulvara girmeye dikkat edin. Önce havuzdan aşağı ayaklarınızı sarkıtıp yüzenlerin sizi fark etmesini sağlayın, sonra girip yüzün.

Daha hızlı yüzene yol vermemek ve duvarı işgal edip dönüşleri engellemek

Aynı kulvarda yüzdüğünüz kişi sizden tempolu yüzüyorsa, kulvarın sağına iyice yanaşın ve biraz yavaşlayıp geçmesini kolaylaştırın veya dönüş sırasında duraklayıp yol verin. Dinlenme sırasında duvarın ortasında kıpırtısız beklemek yerine, gelenlerin dönüşünü engellemeyecek şekilde kenarda beklemeniz nezaket gereğidir.

Aç karnına veya tok karnına antrenman yapmak

Çok açken, tamamen boş mideyle antrenman yapmanızı tavsiye etmem. Yüzmeden 1-2 saat önce yağlı olmayan, hafif ve az miktarda bir şeyler yemenizi tavsiye ederim. Kan şekerinizi aniden yükselten çok şekerli besinler yerine meyve, kurutulmuş meyve, şekersiz bisküvi, bol miktarda su (yarı yarıya su ve soda karışımını tavsiye ederim) gibi midenizi rahatsız etmeyecek besinleri tavsiye ederim. Dolu mideyle ise sadece yüzme değil, hiçbir performans sporunu yapmanızı önermem.

Bilinçli antrenman yapmak hem bedenen, hem de ruhen kendinizi daha iyi hissetmenize yarayacaktır. Birlikte antrenman yaptığınız kişiler de sizin bu yararlı alışkanlıklarınızı öğrenecek ve örnek alacaklardır. Hepinize bilinçli antrenmanlar ve sağlıklı bir yaşam dilerim